CV
ejh@mail.tdcadsl.dk
www.evaharaldsted.dk
 
Kunstnermedlemskaber:
BKF, Billedkunstnernes forbund
PROKK, Foreningen for professionelle kunstnere og kunsthåndværkere
Spor Kunsten, Åbne Værksteder hos professionelle kunstnere
 
Censurerede udstillinger:
Kunstnernes Efterårsudstilling 2005 - debut
Kunstnernes Påskeudstilling 2006
Kunstnernes Påskeudstilling 2009
Kunstnernes Sommerudstilling 2009
Kunstnernes Sommerudstilling 2010

Tillidserhverv:
Censor på Kunstnernes Sommerudstilling KS 2011
 
Separat udstillinger:
Terma A/S, 8520 Lystrup, 2004
Terma A/S, 8520 Lystrup, 2005
Prosa’s Pakhus, 8000 Århus C., 2006
Arla Foods amba, 8260 Viby J., 2007
Filosofgangen, 5000 Odense C., 2007
EIRA, Privathospitalet Skejby, 8200 Århus N., 2008
EIRA, Privathospitalet Skejby, 8200 Århus N., 2009
Velux, 8752 Østbirk, 2010
Havmågen, 8400 Ebeltoft, 2011
 
Gruppe udstillinger:
Århus Kunstakademi, 8000 Århus C., 2004
Bruuns Galleri, 8000 Århus C., 2004
Århus Kunstakademi, 8000 Århus C., 2005
Århus Kunstakademi, 8000 Århus C., 2006
Århus Kunstakademi, 8000 Århus C., 2007
Fussingø Slot, 8900 Randers, 2007
Musikhuset Århus, 8000 Århus C., 2007
Århus Kunstbygning, 8000 Århus C., 2007 (Manifest)
Rådhushallen Århus,(Århus Festuge), 8000 Århus C., 2007
Værket Randers, 8900 Randers, 2007
Kulturspinderiet, 8600 Silkeborg, 2007
Frederikshavn Kunstmuseum, 9900 Frederikshavn, 2008
Filosofgangen, 5000 Odense C, 2008
Århus Kunstakademi, 8000 Århus C., 2008
Ebeltoft Kunsthal, 8400 Ebeltoft, 2010
Unika Kunst, 9480 Løkken, 2011
 
Udsmykning:
Royal National Ear, Nose and Throat Hospital, London 1970-71
Vestas Møllevinge, Århus Festuge, 2007
(Maleri A, Århus Kunstakademi)

Uddannelse:
Teknisk Designer 1969
Skolen for Kunst og Håndværk 2003
 
Århus Kunstakademi 2003 - 2004 grundskole http://www.aarhuskunstakademi.dk/

Undervisere:
Billedkunstner Else Plough Isaksen http://www.elseplougisaksen.dk/
Billedkunstner/skulptør Dick Nyhuus http://members.tripod.com/dicknyhuus/
Gæsteundervisere:
Billedkunstner Jannik Seidelin http://www.aarhuskunstakademi.dk/laererne/Jannik.htm
Billedkunstner Marianne Jørgensen http://www.aarhuskunstakademi.dk/udst.gal/mariannejorgensen.htm
 
Århus Kunstakademi 2004 - 2007 fagskole
Underviser:
Billedkunstner Max Parylewicz http://www.max-parylewicz.dk/
Gæsteundervisere:
Billedkunstner Karen Gabel Madsen (2 semestre) http://www.karengabelmadsen.dk/
Billedkunstner Inge-Lise Ravn http://www.inge-lise.dk/
Video-workshop ved Hanne Nielsen & Birgit Johnsen http://www.aarhuskunstakademi.dk/laererne/HanneBirgit.htm
 
Studieture v/Max Parylewicz og Århus kunstakademi London 2004, Paris 2005, Berlin 2006
 
Århus Kunstakademi – afsluttet 4 årig uddannelse i maj 2007
 
Diverse supplerende kurser Århus Kunstakademi i perioden 2001 - 2010
Skulptur- Modellering efter levende model, Billedkunstner Peter Munk Jacobsen
Model- og croquistegning, Billedkunstner Peter Munk Jacobsen www.aarhuskunstakademi.dk/laererne/Peter.htm
Bronzestøbning I, Skulptør Thomas Andersson http://www.thomasandersson.dk/
Maleri og billede gennemgang, Billedkunstner Max Parylewicz http://www.max-parylewicz.dk/
Grafik, Billedkunstner Birthe Reinau http://www.birthereinau.dk/
Bronzestøbning II, Skulptør Thomas Andersson http://www.thomasandersson.dk/
Grafik/fotogravure, Grafiker Bo Mølgaard http://www.bomolgaard.dk/
Bronzestøbning III, Skulptør Thomas Andersson http://www.thomasandersson.dk/

Atelier:
Kunstnerværksted nr. 5
Materielgården
Axel Gruhns Vej 2
8270  Højbjerg

Links:
http://www.bkf.dk/eva-haraldsted?type=artist&action=work&id=1937
http://www.prokk.dk/Medlemmer/Medlemsliste/H.htm